EN
Renginiai
Liza Baliasnaja / Be kompanijos

CHIAROSCURO

Lietuva / Vokietija
Premjera
Rekomenduojamas amžius: nuo 7 metų
Įėjimas nemokamas
Trukmė: 45 min.

Chiaroscuro yra judesio ir balso performansas, kuriame analizuojama baimės raiška visuomenės kūne. Kūrinyje tyrinėjamas santykis tarp kolektyvinių archetipų agresoriaus vilko / aukos avies/ gelbėtojo aviganio. Tai trys vienas nuo kito priklausomi veikėjai, dalyvaujantys baime maitinamų populistinių naratyvų kūrime. Siekdami sukomplikuoti dvinarį pasyvumo ir aktyvumo suvokimą šiame trikampyje, penki atlikėjai tarpusavyje ir kartu su publika įsitraukia į galios žaidimą, paremtą įtampom tarp šių rolių.

Kūrinys įkvėptas baroko laikotarpio estetikos ir pavadintas tapybos technika chiaroscuro, kuriai būdingas stiprus šviesos ir tamsos kontrastas realybės vaizdavime. Choreografinė medžiaga interpretuoja baroko dailės elementus: rankų ir veidų simbolizmą, kūnų brutalumą, teatrališkus gestus bei tvyrančią grėsmės nuojautą.

Darbas yra specialiai sukurtas atlikti viešojoje erdvėje ir tiria, kaip baimė gyvena vietose, kurias mes dalinamės su kitais. Dėl savo užkrečiančios galios, ši emocija gali mobilizuoti mases. Tam ne visada reikia esamos grėsmės, nes išsigandę kūnai patys savyje sukuria pavojaus jausmą. Fantazija ir vaizduotė veikia kaip pagrindiniai dėmenys kolektyviniame baimės objektų konstravime.

Kertinis šiam kūriniui yra niuansavimas tarp baimės ir nepatogumo. Chiaroscuro reflektuojama politinė šio atskyrimo reikšmė.

Liza Baliasnaja (g. Kaune, 1994) yra choreografė ir atlikėja, veikianti tarp Vokietijos ir Lietuvos. Derindama judesį, kalbą ir balsą, ji savo choreografiniuose darbuose tiria mąstymo ir pasaulio suvokimo formas bei modelius. Jos pasirodymai buvo pristatyti festivaliuose, tokiuose kaip Radiant Nights (Antverpenas), Batard (Briuselis), New Baltic Dance (Vilnius), Almost Summer/Feminist Futures (Kortrijkas). Kaip atlikėja, bendradarbė ir išorinis stebėtojas, ji dirbo su daugybe menininkų, įskaitant Eszter Salamon, Christine De Smedt, Lenio Kaklea, Mårten Spångberg, Ula Sickle, DD Dorvillier, Lina Lapelytė ir kitais. Ji baigė šokio studijas P.A.R.T.S ir turi filosofijos bakalauro laipsnį KU Leuven universitete. Pastaraisiais metais Liza aktyviai dirba pedagoge ir mentore Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

BE KOMPANIJOS yra skėtinė organizacija tiems šiuolaikinio šokio menininkams, kurie ieško namų. Be kompanijos pastarųjų metų ir ateities planų veikimo modelis yra unikalus Lietuvos šiuolaikinio šokio kontekste, t.y. esame viena iš nedaugelio scenos menų organizacijų, kuri prodiusuoja Lietuvoje bei užsienyje kuriančius Lietuvos šokio menininkus. Šiuo metu BE KOMPANIJOS pagrindą sudaro 21 nepriklausomas menininkas. Nuo 2019 metų BE KOMPANIJOS yra aktyvi Lietuvos šiuolaikinio šokio meno lauko bendruomenės narė, kuri yra matoma kaip autentiška, socialiai aktyvi lauko dalyvė. Nuo oficialios praktikos pradžios, organizacijos veiklų pobūdis ir jų vykdymo geografija sistemingai ir tvariai plėtėsi, stengiantis nuolat išlaikyti pamatines organizacijos veiklos vertybes: didinti šiuolaikinio meno prieinamumą ir susidomėjimą juo, puoselėti marginalių visuomenės grupių įtrauktį į profesionalius meninius veiksmus, sukurti erdvę jauniems, pradedantiems šokio menininkams kurti bei sudaryti sąlygas profesionaliems, įvairaus amžiaus šokio meno kūrėjams vystyti kultūros bei meno produktus.

 • Idėja ir choreografija:
  Liza Baliasnaja
 • Atlikėjai:
  Gabrielė Bagdonaitė, Amanda Barrio Charmelo, Sidney Barnes, Dominyka Markevičiūtė, Lina Puodžiukaitė
 • Tekstas:
  Liza Baliasnaja ir Sidney Barnes
 • Kompozitorius:
  Dominykas Digimas
 • Dramaturgijos patarėjai:
  Rūta Junevičiūtė, Andrius Katinas
 • Kostiumų tyrimai:
  Laura Stellacci
 • Kūrinio atlikimo mentorė:
  Grėtė Šmitaitė
 • Nuotraukos:
  Nicola Airo
 • Produkcija:
  Be Company
 • Rezidencijos:
  Dansatelier, Kintų kultūros centras, Pop-up residency at Tanzplatform Rhein-Main, Aleknaičių kultūros ir edukacijos erdvė, Kauno menininkų namai
 • Remia:
  Lietuvos kultūros taryba, Kunststiftung NRW, Lietuvos šiuolaikinio šokio asociacija, ConTempo festivalis
 • Nepritaikyta žmonėms turintiems judėjimo negalią. 
 • Prieinama kurtiesiems. 
 • Renginys bus fotografuojamas ir filmuojamas.