EN
Naujienos

„ConTempo“ festivalyje pristatomas ilgai lauktas tarptautinio projekto „The Sphere“ rezultatas

2023 08 05

Lietuvos šokio informacijos centras kartu su užsienio partneriais jau kelerius metus įgyvendina tarptautinį projektą „The Sphere“ –  tai tiriamasis-kūrybinis projektas, tyrinėjantis ir vystantis naujas scenos menų kūrybos galimybes. „The Sphere“ bendruomenę sudaro Europos (tarp jų ir Lietuvos) menininkai, scenos menų kritikai, kultūros srities specialistai, festivalių savanoriai ir kiti projekto veiklomis besidomintys asmenys. Pagrindinis šios bendruomenės tikslas – skatinti menininkus dirbti ir perkurti jau esamus spektaklius. Tokiu būdu sukuriamos sąlygos naujiems kūrybiniams eksperimentams, netikėtiems menininkų bendradarbiavimo projektams, naujų šiuolaikinio cirko spektaklių formų paieškai. 

2022-ais metais „The Sphere“ bendruomenė atrinko šiuolaikinio cirko darbus, kurių pagrindu menininkai iš visos Europos buvo kviečiami kurti naujus spektaklius ar kitos formos meninius kūrinius. Rugpjūčio 5-6 dienomis tarptautiniame scenos menų festivalyje „ConTempo“ Kaune bus pristatytas vienas iš projekto atrinktų spektaklių – iš Romos kilusio, Berlyne reziduojančio šiuolaikinio cirko ir šokio menininko Andrea Salustri darbas „Materia“. Spektaklis tyrinėja vienos medžiagos – polistireno – galimybes iki tiek, kad ši atgyja, tapdama scenoje vykstančio veiksmo pagrindiniu veikėju. 2019 m. Andrea Salustri festivalyje „ConTempo“ pristatė spektaklio „Materia“ eskizą, todėl šiuo metu ypač džiaugiasi galėdamas pakviesti Lietuvos žiūrovus į jau užbaigtą spektaklį. „Sugrįžus į Kauną aplanko šilta nostalgija, susipynusi su nekantrumu ir džiaugsmu – atrodo, lyg su kauniečiais kuriame dialogą. Jei žiūrovai, matę ankstesnę spektaklio versiją, apsilankys ir šių metų „ConTempo“ uždarymo spektaklyje, bus tikrai labai malonu“ – dalijasi menininkas.

Šį savaitgalį „ConTempo“ programoje taip pat bus galima išvysti Andrea Salustri ir Lietuvos šiuolaikinio cirko menininkės Marijos Baranauskaitės Liberman bendrai kuruojamą parodą. Joje bus eksponuojami meno kūriniai, tyrinėjantys polistireno medžiagiškumą bei pratęsiantys idėjas, kuriomis grindžiamas Andrea Salustri spektaklis „Materia“. Marija Baranauskaitė Liberman yra pirmoji lietuvė, baigusi klounų teatro studijas tarptautinėje Philippe’o Gaulier klounų mokykloje Prancūzijoje. Nuo 2013 m. Marija vysto asmeninius kūrybinius projektus, yra sukūrusi ar bendradarbiavo kuriant šokio, teatro ir cirko spektaklius, kaip šokėja ir cirko atlikėja dalyvavo daugiau nei trijose dešimtyse šokio, cirko ir kitų pasirodymų. Prie „The Sphere“ bendruomenės menininkė prisijungė priėmusi iššūkį perkurti Andrea Salustri darbą „Materia“, o glaudus bendradarbiavimas su kūrinio autoriumi padėjo išvystyti Kaune pasirodysiančią instaliaciją „MATERIA Explorations“. Kalbėdama apie bendrą kūrybos procesą, Marija dalinasi: „labai džiugu dirbti su tokiu profesionaliu kūrėju. Jis labai mane įkvepia, bendradarbiavimas yra labai lengvas, atviras ir žaismingas. Mano kartu su komanda sukurtas filmas polistirenui, tai bandymas sukurti kontrastą Andrea kūrybiniams metodams: jis ieško kaip sumažinti kūrėjo centrinę padėtį scenoje, o aš bandau atsisakyti žmogiško žiūrovo. Tiek aš, tiek Andrea, ieškome būdų, kaip pakeisti ryšį tarp žiūrovo, kūrėjo ir objekto“. Paklaustas apie tai kaip jaučiasi, kai jo darbą naujai interpretuoja lietuvių menininkė, Andrea Salustri sako: aš labai džiaugiuosi, manau, kad tai nuostabu. Man atrodo, kad idėja pasidalinti savo meniniu tyrimu ir matyti kaip jis auga kartu su kitu menininku, iš esmės atspindi tai, ką vadiname menu. Menas neturėtų būti vedinas tik menininko siekio kalbėti apie save, tai turėtų būti dalybos, įkvėpimas“.