EN
Naujienos

„ConTempo“ festivalyje – pažintis su kultinėmis teatro asmenybėmis iš Katalonijos

2023 07 17

Liepos 29 d. sugrįžta šiuolaikinių scenos menų festivalis „ConTempo“. Įdomiausi ir aktualiausi šiuolaikinio šokio, teatro ir cirko spektakliai iš visos Europos Kaune ir Kauno rajone bus pristatomi jau penktą kartą. Šių metų programoje ypatingas dėmesys skiriamas Katalonijos menininkams. Visame pasaulyje pripažinti kūrėjai žiūrovams žada padovanoti tiek kultiniais tapusius, tiek Lietuvoje dar nematytus, šiais metais pirmą kartą pristatomus pasirodymus. 

„ConTempo“ – vienas unikaliausių Lietuvoje vykstančių festivalių, aplinką kviečiantis atverti eksperimentiniams menams ir šiuolaikinėms jų formoms, o miesto ir rajono erdves pratinantis juos priimti. Ne išimtis ir pirmą kartą pristatoma katalonų programa, subursianti kertines Europos teatro asmenybes. 

Viena jų – į Lietuvą jau antrą kartą sugrįžtantis vaizduojamojo meno, cirko, šiuolaikinio šokio ir fizinio teatro srityse besispecializuojantis kūrėjas Joanas Català. Menininkui scena – tai erdvė, kurioje sąveikauja žmogus ir aplinka, susijungia meistriškumas, inovacija ir patirtys. „ConTempo“ festivalio metu jis pristatys du pasirodymus – net dešimt metų rodytą legendinį „Pelat“ bei vieną naujausių savo darbų – gatvės teatro instaliaciją „Idiofona“. „Pelat“ – įspūdingas vieno žmogaus kūrinys, subtiliai įtraukiantis auditoriją. Čia susipina asmeniniai prisiminimai ir  kolektyvinis veiksmas, o spektaklis kinta per sąveiką su žiūrovu. Tai – paskutinė galimybė „Pelat“ išvysti Lietuvoje – 2023-iais, spektaklis atsisveikina su žiūrovais visam laikui. 

Pasyviais stebėtojais tapti neleis ir pasirodymas „Symphonic Flock“. Kiborgizmo menininkė Moon Ribas ir akrobatas Quim Girón žiūrovus pakvies į patyriminę garsų pripildytą ekskursiją. Pasirodymo metu, pusei iš 100 spektaklio dalyvių, po kaklu užkabinamas garsiakalbis, kuriantis aliuziją į avis ir jas ganančius piemenis. Pritaikytas konkrečioms vietoms, cirką, technologijas ir šokį jungiantis pasirodymas kviečia naujai pažiūrėti į supančią aplinką, patirti bendrumo jausmą ir žmoguje slypintį gyvuliškąjį instinktą. 

Viešųjų erdvių, jų laisvių ir apribojimų temas pratęs režisierės Marie Gyselbrecht kurtas pasirodymas „Nest“. Trys žmonės, automobilis ir scena, įsikūrusi ne teatro ar koncertų salėje, bet nuošaliose miesto erdvėse – tokia centrinė pasirodymo, balansuojančio tarp humoro ir tragedijos, ašis. Miesto gyvenimo nuošalėje, tarp gamtos ir urbanistinio peizažo vykstantis šokio ir teatro spektaklis kiekvieną sykį prasideda saulei leidžiantis. Dokumentika paremtas, benamystę tiriantis pasirodymas, anot jį kuriančių menininkų, kviečia į pasivaikščiojimą ties pražūtinga riba. „Lyg ant žaizdos užpilta druska“. „Istorija, traukianti lyg magnetas“. „Susidūrimas tarp sistemos ir jos atstumtųjų“ – tokiais žodžiais šiuolaikinio šokio spektaklį apibūdina meno kritikai visoje Europoje.

Išsiilgusiems švelnių, jausminių pojūčių, verta apsilankyti dviejų akrobatų ir šokio profesionalų – Anamarijos Klajnšček ir Magí Serra – spektaklyje „Cossoc“. Poetiškas, jautrus, patyriminis pasirodymas kalba apie santykių sudėtingumą ir paprastumą, tyrinėja, ką gali du nuolatinėje pusiausvyroje balansuojantys kūnai. „Cossoc“ žiūrovus kviečia įsiklausyti, įsilieti į pasirodymą, būti kartu ir ieškoti vietos, kurioje lengva sklęsti.

Scenos menų festivalis „ConTempo“ šiais metais vyks liepos 29–rugpjūčio 6 dienomis Kaune ir Kauno
rajone. Katalonų pasirodymus festivalyje remia Institut Ramon Llull.